пʼятниця, 14 грудня 2018 р.

Андріївські вечорниці


13 грудня  - пам'ять святого апостола Андрія Первозваного. У народі ще це свято називають Калита. Воно вважається парубочим святом. Напередодні, себто 7 грудня, дівчата вже мали змогу визначати обрядодіями свою покровительку - Катерину. Свято Андрія є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки й дівчата шукали собі пару для майбутнього подружнього життя. У ніч під Андрія хлопці мають найбільші права - єдина ніч у році, коли парубкам за бешкети люди вибачають.
Удосвіта напередодні Андрія дівчата йшли до криниць, щоб набрати води в рот і замісити на ній борошно. За цим стежили хлопці, щоб розсмішити дівчат. Тоді останні зверталися з проханням не заважати, за що парубки вимагали відкупної - макітру вареників, котрі мали обов'язково бути на "андріївській вечері"
.
Цікавими і в нашій школі були вечорниці.Дійство готували учні та вчителі школи. З піснями, конкурсами, іграми, загадками, ворожінням і, звичайно ж, з калитою та смачними варениками. Усі, хто сьогодні побував на нашому святі, скуштували пухкі вареники та запашні пиріжки.  







середа, 24 жовтня 2018 р.

Завдання та відповіді ІІ (районного) етапу Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка

ЗНО-2019

пʼятниця, 17 серпня 2018 р.

понеділок, 19 березня 2018 р.

Цікаві факти про Ліну Костенко — відому українську письменницю, поетесу



Ліна Костенко народилася в невеличкому місті Ржищів (Київщина) у родині вчителів. За першою освітою вона педагог. Другу вищу здобувала у Московському літературному інституті. В дитинстві мріяла бути льотчицею. Якось вирішила стрибнути з парашутом. Взяла стару мамину парасольку, обідрала чорну тканину (адже парашут повинен бути білим, яким бачила його в небі), натягнула на каркас простирадло. Забралася на горище і, відкинувши драбину, стрибнула … Звичайно, сильно забилася. Але не плакала.

пʼятниця, 9 березня 2018 р.

...не одцуравсь того слова, що мати співала, як малого повивала...




Тарас Григорович
Шевченко

 (1814-1861)

     Видатний український поет, художник, громадський діяч, перекладач, автор "Кобзаря", співробітник Київської Археологічної комісії, академік гравірування (1860).

     Тарас Шевченко, День народження якого сьогодні, 9 березня, святкує вся Україна, став відомим на увесь світ завдяки своєму письменницькому спадку. Та не менш вагомий є його вклад у художнє мистецтво. Художня спадщина Тараса величезна – збереглось 835 творів, картин, портретів, гравюр на різні теми, написані протягом різних періодів життя великого Кобзаря. Ще понад 270 художніх творів вважаються втраченими, на жаль.
 

неділя, 25 лютого 2018 р.

До річниці з дня народження Лесі Українки. Цікаві факти про Лесю Українку, які мало хто знає.

Лариса Косач – геній української літератури, що входить в умовну тріаду Шевченко-Франко-Українка. Її вірші вчать ще змалку, тож здавалось би, що ми знаємо про цю поетесу все. Адже про неї завжди багато говорять, багато пишуть, багато дискутують… Принаймні, однозначно більше, ніж, скажімо, про її матір – ще одну визначну поетесу Олену Пчілку. Та насправді ми зовсім не знаємо Українки.

21 лютого - Міжнародний день рідної мови


Мова - духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Змалечку, виховуючи в собі справжню людину, кожен із нас повинен в першу чергу створити в своїй душі світлицю, у якій зберігається найцінніший скарб - МОВА. Недарма говориться, що без усякої іншої науки ще можна обійтися, а без знання рідної мови обійтися не можна. І це справді так. Людина, яка не хоче знати рідної мови, руйнує те, що повинно стати фундаментом її особистості.

субота, 20 січня 2018 р.

Самоспалення проти русифікації (автор Владлен Мараєв)




Кімната пам'яті Олекси Гірника у Богородчанській школі № 1 (heroes.profi-forex.org)
40 років тому на Тарасовій горі у Каневі український дисидент Олекса Гірник здійснив акт самоспалення, протестуючи проти зросійщення України. Життєпис цієї людини, на перше око, не дуже багатий на визначні події. Олекса Миколайович Гірник народився 28 березня 1912 року в родині бойків-верховинців у селищі Богородчани, що нині є райцентром на Івано-Франківщині.

понеділок, 8 січня 2018 р.

8 січня виповнюється 83 роки з дня народження Василя Симоненка


Псевдоніми — В. Щербань, С. Василенко, Симон.
Народився Василь Андрійович Симоненко 8 січня 1935 року в селянській сім'ї в Біївцях Лубенського району на Полтавщині.

субота, 6 січня 2018 р.

80 років з дня народження Василя Стуса: маловідомі факти з життя незламного поета


6 січня 2018 року виповнюється 80 років з дня народження українського поета та громадського діяча Василя Стуса. 
Народився Василь Стус 6 січня 1938 року в селі Рахнівка на Вінниччині. Поет рідкісного таланту обрав долю борця. Із 47-ми років свого життя 13 він провів у радянських слідчих ізоляторах, карцерах, камерах-одиночках, мордовських таборах, на Колимі, на каторжній роботі в шахті. Його позбавляли побачень з рідними, вилучали вірші, листи й рукописи, знущалися фізично й намагалися знищити морально.