неділя, 22 січня 2017 р.

УПРОВАДЖЕННЯ ЕЛЕМЕНТІВ ЕЙДЕТИКИ В ПРАКТИКУ РОБОТИ ШКОЛИ


У житті суспільства постійно відбуваються зміни, робляться наукові відкриття в різних галузях, в результаті чого з’являється великий об’єм нової інформації.
         І першим, хто повинен навчити дитину швидко й правильно засвоїти її, відтворити, застосувати на практиці, є сучасний учитель. Цілком природно, що допомагають учителеві в цьому не тільки традиційні, а й інноваційні технології та методики.
         Однією з них є ейдетика – унікальний напрямок вчення в психології, спрямований на вивчення ейдетизму.

         Ейдетизм – феноменологічна форма пам’яті, яка дозволяє утримати, зберегти в пам’яті й відтворити яскравий наочний образ через деякий час.
         Людина, що володіє ейдетизмом (фотографічною пам’яттю), здатна уявляти відсутній об’єкт, ніби бачити його із закритими очима.
Ейдетика має 27 методів та багато до них завдань, які допомагають швидко запам’ятовувати правила, вірші, великі числа і багато різної інформації. Так 26-річний китаєць запам’ятав 15000 телефонних номерів жителів свого міста. Є люди, які одночасно вміють писати, читати і слухати. І все це завдяки ейдетиці.
         У психології вперше описано явище ейдетизму у 1907р. У 80-х роках ХХ століття перспективами ейдетики зацікавився російський вчений, доктор педагогічних наук Ігор Матюгін.  Цим питанням в Україні займається Є.В.Антощук, який заснував Українську школу ейдетики « Мнемозина».
Ейдетизм дає можливість відтворювати об’єкти не тільки відразу після їх зникнення з поля зору, але й через хвилини, години,  дні і навіть роки.
Ейдетизм не тільки допомагає людині легко запам’ятовувати тексти, дати, номери, формули, а й взагалі полегшує засвоєння будь-якого матеріалу, що є важливим у процесі навчання або роботи, підвищує успішність, скорочує час виконання завдань.
         Прийоми ейдетики – це перевірений шлях до бажаного успіху,  до швидкого й довготривалого запам’ятовування орфографічних правил, які так не люблять учні.
         Пропоную Вашій увазі метод ( запам’ятовування окремих правил на пальцях), який використовую на своїх уроках. Як показав досвід, це в процесі навчання створює ситуацію успіху та активізує уяву учнів.
Євген Антощук уже понад 20 років впроваджує ейдетику в Україні. Він переконує: прочитати швидко та ще й зрозуміти написане чи, наприклад, запам’ятати складні цифрові комбінації - під силу кожному. Головне – багата уява. «Граємось із цифрами, оживлюючи їх. Коли я малюю одиничку, я кажу, що це хлопець Буратіно з носом. А двійка – це лебідь, трійка – верблюд, четвірка – стілець, п’ятірка – яблуко», - пояснює засновник української школи ейдетики Євген Антощук.
А ось охочим легко та швидко опанувати будь-яку іноземну мову порада інша -  поєднувати звучання та образ значення. «Спун» – ложка англійською. Російською «спун» – це той, хто багато спить. Якщо уявили, що він спить у ложці, - все, ви вже ніколи не сплутаєте це слово. Воно з вами назавжди», - наводить приклад Антощук.
Охочих покращити пам’ять в Україні дедалі більшає. За даними школи ейдетики, лише за останні 2 роки методикою оволоділи понад 10 тисяч людей. Адже це і швидке сприйняття, і високий інтелект, і можливість швидко розвиватися в сучасному світі.
Що ж таке ейдетика? Чому ж сьогодні ейдетичному розвитку приділяється така увага?
 Сучасного малюка оточує безліч інформації, яку він запам’ятовує щодня. Як допомогти дитині запам’ятати та утримати інформацію, яким чином спонукати дитину до пізнавальної,мовленнєвої активності, створити ситуацію успіху, сформувати гармонійну особистість. В  період  розвитку  науки, коли  з’являється  багато  нових  освітніх  і  виховних  технологій, вихователю потрібно  вибрати  серед  них  такі, які  б  дали  змогу  кожній  дитині  комфортно, легко  та  із  задоволенням  здобувати  нові  знання та навички.
Чому  дитина, яка  ледь  не  напам’ять  знає  програму  телепередач, цитує  всі  реклами, чудово  володіє  комп’ютером, знає  текст  і  мотив  безлічі  пісень,  не  може  вивчити  вірш, розв’язати  задачу?  Мабуть,  проблема  не  в  самій  дитині, а  в  тому  способі  навчання, який  ми  їй  пропонуємо. Адже  до  початку      дитина  оволоділа мовою, навчилася  орієнтуватися  в  просторі  і  часі,    зуміла    пізнати    основи    суспільних  відносин  - і  все  це  без  напруження, в  процесі  щоденного  життя,  ніби   граючись.   Процес  же навчання       перетворюється        для   більшості   дітей у  повинність, примусову  працю. Тому на всі ці запитання дає ейдетика.
Отже, ейдетика – напрямок  психології, освітня  технологія, яка  розвиває, вдосконалює  пам’ять  на  основі  образного  мислення. ,, Eidos”  в перекладі з грецької мови –  яскравий образ.
Безумовними  перевагами  ейдетики  є :
- методика  не  вимагає  спеціального обладнання ;
- використання  цікавих, нових  методів, які  сприймаються  дітьми  як  гра ;
- можливість  застосування  в  різних  галузях.

Переваги ейдетики при навчанні дітей
1. Діти не закомплексовані, активні на уроках, не бояться ставити запитання вчителю, брати участь в обговоренні проблемних ситуацій. висувають цікаві та різноманітні гіпотези їх вирішення.
2. Не існує проблеми вивчення віршів напам'ять. Діти вчать не лише вірші за програмою, а й просто за бажанням, при чому без сліз і дуже швидко. Доречно навести приклад із життя моїх випускників, які навчаються у 6-му класі. Прибігає на перерві до мене учениця і каже: «Виручайте! Допоможіть мені вивчити вірш напам’ять, у мене тільки 10 хвилин, я не знала, що його потрібно сьогодні здати на оцінку, мене не було в школі». Прибігає після уроку «Дякую, у мене відмінно».
3. Зникла проблема у написанні переказів.
4. В учнів з'явилася упевненість в собі, формується творчий підхід до вирішення завдань.
5. Діти швидко мобілізуються на уроці, вони є активними учасниками навчально-виховного процесу.
6. Школярі не бояться вчити таблиці множення і ділення, вони знають, що у них все буде гаразд. 
Я зробила висновок, що потрібно і з батьками проводити заняття, на яких знайомити їх із можливостями, які відкриває ейдетика. На мою думку, принцип ейдетики «Хочу! Можу! Буду!» стосується як дітей, так і вчителя.

Завантажити додаткові матеріали і презентацію

Немає коментарів:

Дописати коментар