вівторок, 7 грудня 2021 р.

День української хустки

 7 грудня у світі відзначають День української хустки. Вона є не тільки елементом вбрання, але й важливим національним оберегом. Всесвітній день української хустки ще зовсім молоде свято в Україні, але воно таке важливе. Справа в тому, що хустка- це сильний оберіг, це один з найголовніших елементів гардеробу української дівчини, жінки, бабусі.

Дівчатка, юнки та педагогині нашого закладу освіти уже втретє зустрічають це свято, приєднуються до когорти тих, хто береже й цінує традиції свого народу, популяризує його неповторну культуру.


неділя, 28 листопада 2021 р.

До Дня Гідності та Свободи

 Безперечно, тема Майдану не лишила байдужим жодного українця, а тим більше тих, хто має чуття слова і хист до віршування. Кожен розкривав цю тему по-своєму, як йому диктувало сумління й підказувало серце. Спочатку поезії були піднесені й урочисті, як от вірш Людмили Добровольської «Я була на Майдані».

Написаний на початку грудня 2013 року. Лірична героїня наскрізь пройнялася атмосферою. Що панувала на Майдані в перші його дні, коли ще далеко було до перших жертв, перших запалених шин, і перших барикад. Вона по самі вінця зарядилася енергетикою людського моря й гордиться тим, що стала маленькою його краплинкою. Темою даної поезії став мотив гордості за свій народ, за його стремління жити у сильній європейській державі, яка не потребує ні директив, ні диктування їй, як жити



пʼятниця, 19 березня 2021 р.

До роковин з дня народження Ліни Костенко

 Ліна Василівна Костенко — українська письменниця-шістдесятниця, поетеса,  Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Народилася в містечку Ржищеві на Київщині в родині педагогів. 1936 року родина перебралася до Києва.  Після закінчення середньої школи молода поетеса навчалася в Київському педінституті, а згодом — у Московському літературному інституті ім. О. М. Горького, який закінчила 1956р. ЇЇ збірки віршів «Проміння землі» (1957) та «Вітрила» (1958) викликали інтерес читача й критики, а книга «Мандрівки серця», що вийшла в 1961р., не тільки закріпила успіх, а й засвідчила справжню творчу зрілість поетеси, поставила її ім'я серед визначних майстрів української поезії.

    


Книги Л.Костенко «Над берегами вічної ріки» (1977), «Маруся Чурай» (1979), «Неповторність» (1980) стали явищами, які помітно впливають на весь подальший розвиток української поезії.

    У бібліотеці Буртівської ЗОШ І-ІІІ ступенів відбулася виставка книг поетеси та бібліотечна година, приурочена цій даті.

понеділок, 1 березня 2021 р.

Лесине слово - у вічність

 

     Леся Українка – славна дочка України, яка взяла собі її ім’я. «Ні, я жива! Я буду вічно жити!.. Я в серці маю те, що не вмирає!..» - ці слова стали девізом життя і творчості легендарної поетеси, письменниці, літературного критика, перекладача, громадського діяча. Її 150річницю від дня народження відзначає нині вся світова громадськість.

     2021 рік оголошено роком Лесі Українки, тому в її день народження і напередодні у Буртівській ЗОШ І-ІІІ ступенів лунало пристрасне Лесине слово.

    

Свято рідної мови

 У Буртівській ЗОШ І – ІІІ ступенів широко відзначили Міжнародний день рідної мови: радували око розмаїття вишиванок і стрічок, а слух -  чудові поезії про мову українську.  Зокрема для малечі учителі початкової освіти підготували цікаві заходи, пов’язані з мовою. На класному заході до Дня рідної мови у 2 класі було визначено найкращого читця і скоромовця, розгадано чимало загадок про чарівні слова, якими багата українська мова. Усі разом створили спільний плакат «Я розмовляю українською». А ще учні разом зі своїми учителями читали поезії, вирішували різноманітні творчі завдання, розгадували ребуси.

Надзвичайно жваво пройшло свято мови у 5 класі: тут було проведено інтерактивну вікторину «Найкращий знавець». Азарт вирував на повну силу. Переможці отримали сертифікати.


субота, 13 лютого 2021 р.

До річниці Революції Гідності. Урок з літератури рідного краю "Поезія Майдану у творчості Людмили Добровольської"

 


Революція Гідності об’єднала людей, які повстали проти насилля, несправедливості, порушення європейських демократичних цінностей та прав людини. Серед них є ті, хто загинув не лише на Майдані у буремні дні революції - Герої Небесної Сотні.

Небесна Сотня – стало символічною назвою 107 активістів Євромайдану, вбитих  з 22 січня по 20 лютого 2014 року.

         Одна із найбільш трагічних сторінок в історії  незалежності України сталися в Києві 18-20 лютого 2014 року. У ці дня події розгорталися стрімко та непердбачувано: від мирної ходи – до масових розстрілів, від мирних домовленостей – до нещівного пожару у Будинку профспілок на Майдані та зупинки руху метро.

субота, 23 січня 2021 р.

Година спілкування. 14 січня - Новий Рік за старим стилем, або свято Василя

 

                                 НАШІ СЛАВНІ ВАСИЛІ

 За народними віруваннями Новий рік починається святом Василя. «Василь» починався зазвичай із посівання. Це – відгомін тих часів, коли прихід Нового року відзначали навесні. Загалом же цього дня православна церква пошановує пам'ять святого Василія Великого, вселенського отця та вчителя церкви.





День Соборності України


 

22 січня - День Соборності України

 


День Соборності України – свято, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося у 1919 році.

Ці вікопомні історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної України та утвердження національної ідеї. Отож, зрозуміло,  чому однією з перших акцій, до яких вдалися патріотичні сили в передчутті розпаду СРСР, а саме, 21 січня 1990 року став «живий ланцюг» між Києвом і Львовом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України, як запорука існування єдиної держави України.

пʼятниця, 15 січня 2021 р.

СЕНКАН

 




Що таке сенкан? Як його написати?

Сенкан – це вірш, що складається з пяти рядків.

Слово »сенкан» походить від французького слова «пять» і означає вірш у пять рядків.

 

1.    Перший рядок – тема (іменник).

2.    Другий – опис теми (два прикметники).

3.    Третій – називає дію, пов’язану з темою, складається з трьох дієслів.

4.    Четвертий рядок – фраза, переважно з 4-х слів, висловлює ставлення до теми, почуття.

5.    Останній рядок – одне слово – синонім до слова(теми), ніби висновок вірша.

 

середа, 13 січня 2021 р.

Література рідного краю. Людмила Добровольська

 


МАЙДАН

                                              Народ мій є! Народ мій завжди буде!

                                              Ніхто не перекреслить мій народ!

                                                                          Василь Симоненко

 

Я сьогодні з Майдану. Там тримала я прапор

І співала там Славень зі сльозою в очах.

І грудневий морозець заходив у зашпор,

Чийсь малюк з Двоколором сидів на плечах.